Хімія – наука про природу
Природа – це все, що нас оточує. Все, на чому зупиниться ваш погляд, є або витвором природи, або його створила людина. Людина завжди вивчала навколишній світ, вона розмірковувала над природними явищами, порівнювала властивості предметів, які спостерігала, шукала їх застосування у своєму житті – людина набувала знань про природу. За багато століть накопичилось чимало знань про природу, тому виникла необхідність їх розмежувати. Так утворились окремі науки: ботаніка, зоологія, фізика, астрономія, географія, хімія. Кожна наука розв’язує своє коло завдань. Усі разом вони дають змогу пізнати природу. Біологія вивчає рослинний, тваринний світ і людину. Що ж вивчає хімія? Хімія – одна з природничих наук. Вона вивчає речовини, закономірності їх перетворення і застосування.
Життя є складним ланцюгом хімічних перетворень. Усі живі організми поглинають із навколишнього середовища одні речовини і виділяють інші, тому вивчення життєдіяльності організмів неможливе без вивчення хімічних процесів, що в них відбуваються.
Отже, всі біологічні процеси нерозривно зв’язані з хімічними перетвореннями, що постійно відбуваються в організмі. Кожен рух, думки, скорочення м’язів, забезпечення енергією пов’язане із складними хімічними перетвореннями в клітинах організму і навіть із припиненням життя, хімічні реакції в організмі не припиняються. Хімічні процеси забезпечують життя на землі.
Сучасна хімія досягла великих успіхів тому, що вона широко використовує фізичні і математичні методи. Для синтезу хімічних речовин вчені керуються точними математичними розрахунками, що дозволяє передбачити кінцевий результат. Хімія посідає центральне місце серед природничих наук. Вона поєднує фізичні та хімічні уявлення з біологічними і геологічними процесами, явищами живої та неживої природи. На стиках біології і хімії виникла біохімія, фізики і хімії – фізична хімія, хімії і географії – геохімія, хімії та астрономії – космохімія.
Хімія тісно пов’язана із природничими науками. Між природничими науками немає чітких меж. Фізика, хімія і біологія тільки на перший погляд можуть здатися далекими одна від одної. Усі вони мають справу з природними об’єктами. Це відрізняє природничі науки від інших наук (історії, економіки), які вивчають те, що створено людиною. Наприклад, відкриття і вивчення властивостей атомів колись вважалося завданням хіміків. Однак із відомих на сьогоднішній день видів атомів частина відкрита фізиками, а частина – хіміками. Перетворення речовин завжди супроводжується фізичними явищами: виділенням або вбиранням світла, зміною стану речовин. Деякі фізичні явища – електричний струм, теплота, світло що виділяється під час згоряння речовин, також є результатом хімічних процесу.
Сучасна наука розробила настільки досконалі способи розпізнавання речовин, що останні можна виявити навіть на інших планетах, зірках, кометах. У такий спосіб було виявлено водень на Сонці, вуглекислий газ – на Марсі, воду – на Юпітері. На сучасних хімічних заводах за роботою апаратів стежать комп’ютери. Хімія надає допомогу біологічним наукам, медицині у розв’язанні їхніх проблем. Природа єдина, тому ми завжди повинні пам’ятати про те, що неможливо розібратися в устрої навколишнього світу, занурившись тільки в одну з галузей людського знання.
Комментарии
Отправить комментарий