Хімія у навколишньому світі


Чи доводилось чути вам такий вислів: «Хімія навколо нас»? Справді, важко уявити життя сучасної людини без великої кількості речей, до яких хімія має пряме відношення. У своєму повсякденному житті ми постійно використовуємо різноманітні речовини, наприклад воду, кухонну сіль, цукор, соду, вироби з металу, мийні засоби, засоби особистої гігієни, лаки, фарби, лікарські препарати. Нам необхідна їжа, одяг, взуття, засоби комфорту. Багато речовин є у природі у великій кількості, інших – небагато, але є і такі, які у природі не зустрічаються. Рослинний і тваринний світ дає найнеобхідніше для нашого існування – їжу. Одяг і взуття раніше виготовляли тільки з природних матеріалів – рослинних волокон, вовни і шкіри тварин. Тепер дедалі більше випускають виробів із штучних матеріалів, яких у природі немає. Їх виробляють на хімічних заводах з нафти, кам’яного вугілля та з природного газу. Цього навчила нас хімія.
З розвитком промисловості все більше зростає попит на матеріали, яких у вільному стані в природі не існує. Учені-хіміки вивчають природні та штучні речовини, процеси перетворення речовин. Вони виявляють причини і закономірності таких перетворень, досліджують особливості їх перебігу залежно від складу, будови і властивостей речовин, температури, тиску та інших чинників. Відкриття законів перетворення одних речовин в інші дає можливість керувати цими процесами, добувати необхідні речовини з наперед заданими властивостями.
У наш час без розвитку хімії неможливий розвиток паливно-енергетичного комплексу, металургії, транспорту, зв’язку, будівництва, сфери побуту тощо. Хімічна індустрія постачає народному господарству велику кількість найрізноманітніших матеріалів. Розвиток сучасного хімічного виробництва тісно пов’язаний з розвитком електроніки, вимірювальної техніки та приладобудування. Хімія дає змогу розв’язувати багато проблем господарського життя суспільства в цілому й кожної людини зокрема. Без хімії сучасна цивілізація просто неможлива.
Однак слід пам’ятати, що тільки розумне використання знань з хімії сприятиме зростанню народного багатства. Навпаки, безконтрольне застосування хімічних речовин часто призводить до забруднення навколишнього середовища, що негативно впливає на життя рослин, тварин і людей.
Завдяки хімії ми вміємо перетворювати речовини на такі, яких у природі немає або є дуже мало. Хімія годує, поїть, одягає, взуває, будує, добуває корисні копалини, дозволяє летіти у космос і опускатися на дно океанів. Сьогодні не можна назвати жодної сфери виробництва, де людина не стикалася б з хімією. Наше життя, здоров’я пов’язане з численними речовинами, що існують довкола, і хімічними процесами, які відбуваються довкола і всередині нас.
Знання з хімії широко використовуються в біології, медицині та інших галузях науки. Ученим, які працюють над виведенням нових сортів рослин, порід тварин, розкривають причини захворювань та розробляють методи їх лікування, необхідно знати хімію.     
У сучасній хімії виділилось кілька самостійних напрямів, найважливішими з яких є неорганічна хімія, органічна хімія, хімія полімерів, аналітична хімія, біохімія, електрохімія, колоїдна хімія тощо.
Використання хімії у різних галузях
Хімічна промисловість випускає кілька десятків тисяч найменувань речовин і матеріалів, які використовуються у легкій промисловості (виготовлення штучних шкір, волокон та тканин, синтетичного каучуку, косметики тощо), будівництві(розчинники, фарби, пластмаси, оздоблювальні деталі, клеї), харчовій промисловості (маргарин, сода, харчові барвники, стабілізатори кислотності, ароматизатори, підсолоджувачі, розпушувачі для тіста, фруктові есенції тощо), врадіоелектроніцімашино- та ракетобудуванні (матеріали з заданими властивостями, жаро- та хімічно стійкі, надчисті), нафтопереробці (виробництво бензину, мазуту).
Сільське господарство крім мінеральних добрив для підвищення врожайності культурних рослин отримує від хімічної промисловості пестициди, фунгіциди, стимулятори росту.
Медицина. Завдяки досягненням хімії став можливий синтез лікарських препаратів, спеціальних тканин (бактерицидні, кровоспинні), дезінфікуючих засобів, вітамінів, гормонів, штучних протезів.
У побуті широке застосування отримали синтетичні мийні засоби, пластмасові вироби, лаки, фарби, пасти різного призначення тощо.
Захист довкілля. У зв’язку з науково-технічним прогресом посилився вплив людини на природу, що спричинило негативні наслідки. Хімія допомагає розробити науково обґрунтовані методи
природокористування та охорони довкілля.
Знання хімії необхідні всім людям, незалежно від фаху, з багатьох причин. По-перше, без них неможливе формування наукового світогляду; по-друге, ці знання забезпечують раціональну поведінку, а у багатьох випадках й безпеку у повсякденному житті; по-третє, вони є основою екологічних знань.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Барвистий світ хімії

Хімія яка годує світ